Sytuacja Polskiej energetyki wiatrowej – raport „Energetyka Wiatrowa w Polsce” edycja 2024

05.06.2024

Raport „Energetyka wiatrowa w Polsce” – 11. Edycja

Opublikowano najnowszą edycję raportu „Energetyka wiatrowa w Polsce”, będącego najbardziej kompleksowym źródłem wiedzy o stanie branży, jej rozwoju oraz trendach. Tegoroczna publikacja, opracowana przez ekspertów z TPA Poland, Baker Tilly TPA, Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) i kancelarii prawnej DWF, zawiera szczegółowe analizy dotyczące uwarunkowań prawnych, podatkowych, biznesowych i finansowych w sektorach onshore i offshore.

Kluczowe Zagadnienia Raportu:

 1. Energetyka wiatrowa w Polsce, Europie i na świecie:
  • Dogłębna analiza stanu branży i jej rozwoju.
 2. Lądowa energetyka wiatrowa:
  • Omówienie zagadnień prawnych i perspektyw biznesowych związanych z budową i działaniem farm wiatrowych w Polsce.
 3. Morska energetyka wiatrowa:
  • Analiza aktualnego stanu rozwoju oraz związanych z nim uwarunkowań prawnych i biznesowych.
 4. Przemysł wiatrowy:
  • Dodatek specjalny dotyczący łańcucha dostaw, jego technologicznego zaawansowania oraz wpływu na polską gospodarkę. Przygotowany we współpracy z Fundacją Wind Industry HUB oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH).

Wybrane Wnioski:

 • Rola energetyki wiatrowej: Energia wiatrowa stanowi kluczowy element transformacji energetycznej w Polsce, niezbędny dla redukcji emisji związanej z dominującym udziałem węgla w miksie energetycznym.
 • Zapotrzebowanie na energię: Polska potrzebuje około 180 TWh rocznie, z czego 70% pochodzi z węgla. Transformacja w kierunku OZE i atomu jest konieczna, co wiąże się ze znacznym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną.
 • Inwestycje w technologie: Konieczne jest wykorzystanie dostępnych i nowych technologii wytwarzania, magazynowania oraz zarządzania energią, by sprostać rosnącym wymaganiom energetycznym.

Raport, dostępny w wersji dwujęzycznej (polsko-angielskiej), oferuje szczegółowy przegląd aktualnych zmian i perspektyw w branży wiatrowej w Polsce.

Sytuacja Polskiej energetyki wiatrowej – raport „Energetyka Wiatrowa w Polsce” edycja 2024