AUTOMATYCZNE PRÓBOBIORNIKI MATERIAŁÓW SYPKICH STOSOWANE W PRZEMYŚLE

10.11.2023

W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwować można wzrost nacisku na jakość dostarczanego produktu, ze strony odbiorców, szczególnie instytucjonalnych. Elektrownie i elektrociepłownie przykładają coraz większą wagę do jakości dostarczanego paliwa. Dzieje się tak z powodu ciągłego dążenia do optymalizacji kosztów, oraz konieczności rozliczania emisji CO2. Na dzień dzisiejszy większość elektrowni węglowych, oraz znaczna część elektrociepłowni wyposażona jest w próbobiorniki automatyczne, stosowane do pobierania próbek paliwa, badanych laboratoryjnie. Badania jakości przedstawiają rzeczywisty stan np. stosowanej biomasy (między innymi wilgotność) oraz węgla (kaloryczność).

Próbobiorniki automatyczne stają się niezbędnym wyposażeniem zakładów wydobywczych i przeróbczych surowców mineralnych. 

Automatyczne pobieranie próbek realizowane jest również w przemyśle spożywczym (w badaniu jakości zbóż, produktów sypkich), wody i ścieków, paliwowym, dla paliw alternatywnych, popiołów elektrownianych (w rozwiązaniach zagranicznych). W związku z koniecznością ciągłej poprawy jakości produktu, oraz potrzebą dokumentowania jej, w świetle przemian rynkowych, oraz faktu, że większość użytkowników instytucjonalnych posiada urządzenia zdolne kontrolować jakość odbieranego produktu, stosowanie próbobiorników automatycznych w zakładach przeróbczych węgla, wydaje się być wręcz konieczne.

Obecnie w zastosowaniu próbobiorników są następujące rozwiązania:
— próbobiorniki pobierające próbkę bezpośrednio z taśmociągu w ruchu:
• łyżkowe obrotowe o ruchu złożonym,
• z ramieniem łamanym,
• z ruchem prostym,
— próbobiorniki pobierające próbkę z przesypu lub zsypu:
• szufladowe z szufladą z dnem otwieranym,
• rynnowe ze zgarniaczami,
• kubełkowe pracujące w poprzek (rzadko stosowane),
• z pojemnikiem dosuwanym,
• łopatkowe.

W naszej ofercie znajdą Państwo szereg rozwiązań do skutecznego pobierania próbek reprezentatywnych. Dzięki współpracy z naszym partnerem M&W Jawo jesteśmy w stanie zagwarantować najwyższą jakość naszych usług. Zachęcamy do kontaktu, formularz kontaktowy znajdą Państwo w zakładce kontakt: https://www.grc.pl/kontakt/

AUTOMATYCZNE PRÓBOBIORNIKI MATERIAŁÓW SYPKICH STOSOWANE W PRZEMYŚLE